Vařte s kořením, které vás ochrání proti nemocem

Vařte s kořením, které vás ochrání proti nemocem

Vařte s kořením, které vás ochrání proti nemocem

 

Jaké koření vybrat? 

Určitě v tuto chvíli kolem sebe znáte více nemocných než zdravých lidí, neboť chřipková a rýmová sezóna jsou v plném proudu a ať se snažíme jakkoli, nějaký ten bacil si nás vždycky najde. A to nemluvím o tom, pokud se pravidelně pohybujeme v hromadné dopravě, v kanceláři mezi pšíkajícími kolegy a nebo škole či školce, kde vyzvedáváte svoje ratolesti.

Pokud vás skolí opravdu vážná chřipka, bez léků už se asi bohužel neobejdete, ale mnohem lepší, než řešit problémy, je prevence. Pojďte se s námi podívat na několik druhů koření, které vaši imunitu jednoznačně obrní!

Zázvor 

O zázvoru si troufáme směle tvrdit, že je králem v boji proti chřipkám a nachlazení. Pravidelná konzumace zázvoru v rozumném množství (tedy ne tak silný čaj, který se ani nedá pít) pomáhá vypotit toxické látky z těla. Tím, že podporuje přirozené pocení těla, ulevuje od horečky, uvolňuje ucpané dutiny a bolesti v krku. Ideálně si uvařte čaj s medem a citronem nebo horkou zeleninovou polévku se zázvorem, chilli, cibulí a česnekem. 

 

Zázvor 

 
 

Kajenský pepř 

Pokud máte rádi pálivá jídla z kajenského pepře, právě jste našli další přírodní lék! Kajenský pepř skvěle působí proti ucpaným dutinám, přidejte si tedy pěknou dávku do polévky či třeba rajčatové omáčky na špagety a uvidíte, jak moc se vám uleví. Kajenský pepř dále stimuluje lymfatický systém a napomáhá odstraňovat viry z těla tím, že pozitivně působí na přirozenou detoxikaci organismu. Tím, že je pálivý, navíc obsahuje speciální látku zvanou kapsaicin, která účinně bojuje proti bolestem.

Kajenský pepř
 
 

Kurkuma a skořice 

Tyto dvě superportaviny zmiňujeme společně, neboť se dají používat velmi podobně a mají i podobné účinky na zdraví. Obsahují velké množství antioxidantů, antibakteriálních a antivirových látek. Se skořicí a kurkumou můžete začít hned od rána, neboť je skvělé přidat je do ranního čaje či kávy. Kromě posílení imunity také skvěle nastartují trávení. Pokud si připravujete teplé sladké kaše (což je mimochodem skvělá snídaně obzvlášť v zimních měsících), rozhodně přidejte i kurkumu a zázvor. 

Kurkuma a skořice
 
 

Chilli 

Už se vám někdy stalo, že jste snědli hodně pálivé chilli jídlo, začali jste se potit a smrkat? Tak to je přesně, jak funguje chilli v boji proti nachlazení a chřipce. Chilli totiž spouští přirozené pocení těla a detoxikaci, jednoznačně se dá o něm mluvit jako o potravině s velkými antibakteriálními a antivirovými účinky. Chilli se dá použít do všemožných jídel, obzvlášť je ale ideální do polévek či domácího hummusu. Pokud si rádi vaříte kari, například podle našeho receptu, určitě nezapomeňte přidat trochu více chilli! 

chilli
 
 

Máta 

Ačkoli máta nepomáhá přímo bojovat proti chřipce, velmi se vám bude hodit, až budete z nejhoršího venku! Mentol totiž ulevuje podrážděným sliznicím, uvolňuje zahleněné dutiny a obecně pomůže vašemu organismu zrelaxovat se.

Máta
 
 

Šalvej 

Šalvěj v první řadě utišuje bolest a pomáhá s vykašláváním. Aby byla proti kašli co nejúčinnější, doporučuje se kombinovat s medem. Připravte si nálev z dvou lžic šalvěje, jedné lžíce medu a jedné lžíce citronu a můžete navíc přidat ještě špetku kajenského pepře. Obecně šalvěj napomáhá ke zklidnění organismu, k lepšímu usínání, což je pro boj s jakoukoli nemocí obzvlášť důležité

Šalvej
 
 

Tymián 

Tymián v první řadě pomáhá protáhnout plíce, stačí si z něj připravit čaj a pít třeba s medem. Samozřejmě do takového čaje můžete přidat i další superpotraviny jako například zázvor či kajenský pepř. Uvidíte, jak moc se vám uleví. Takový čaj dále účinně zafunguje proti bolestem hlavy způsobeným ucpanými dutinami. V neposlední řadě se takovýto nálev hodí i k obkladům, přikládejte na spánky.

Tymián
 
 

Závěrem...

Doufáme, že se po přečtení tohoto článku o sedmi magických potravinách cítíte více nadšeni do boje proti zimním neduhům. Prevence je velmi důležitá, tedy se jednoznačně doporučuje konzumovat tyto potraviny pravidelně, čímž snížíte riziko toho, že se na vás přichytne kdejaký bacil. Navíc vaření s těmito bylinkami a kořením je skutečná radost. Věříme, že už se těšíte, až si dáte horký zázvorový čaj s medem, skořicí a třeba kajenským pepřem!

"proti

Dále doporučujeme

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz