Jak začít s asijskou kuchyní: základní suroviny a techniky

Jak začít s asijskou kuchyní: základní suroviny a techniky

Asijská kuchyně je známá svou rozmanitostí, výraznými chutěmi a zdravými pokrmy. Pro začátečníky může být orientace v této kuchyni náročná, ale s trochou přípravy a znalostí základních surovin a technik můžete začít vytvářet autentické asijské pokrmy přímo ve své kuchyni. Tento článek vám poskytne přehled základních surovin a technik, které potřebujete k úspěšnému začátku.

Základní složky

 1. Sójová omáčka

Sójová omáčka je základem mnoha asijských pokrmů. Existují různé druhy sójové omáčky, které se liší chutí a hustotou. Nejběžnější jsou světlá a tmavá sójová omáčka. Světlá sójová omáčka je slanější a méně hustá, zatímco tmavá sójová omáčka je sladší a hustší.

 1. Rýžový ocet

Rýžový ocet je jemnější a sladší než běžný ocet. Používá se v mnoha asijských pokrmech, zejména v sushi a salátech. Jeho jemná kyselost dodává pokrmům vyváženou chuť.

 1. Sezamový olej

Sezamový olej má výraznou oříškovou chuť a používá se hlavně k dochucení pokrmů na konci vaření. Jeho výrazná vůně a chuť dodává pokrmům autentický asijský charakter.

 1. Kokosové mléko

Kokosové mléko je základní ingrediencí thajské a indonéské kuchyně. Používá se k přípravě kari, polévek a dezertů. Pokrmům dodává krémovitost a exotickou chuť.

 1. Rýžové nudle a rýže

Rýžové nudle jsou oblíbenou součástí asijských pokrmů, ať už jde o polévky, smažené pokrmy nebo saláty. Rýže je také nezbytnou přílohou mnoha asijských pokrmů.

 1. Zázvor a česnek

Zázvor a česnek jsou základními aromatickými přísadami asijské kuchyně. Dodávají pokrmům hlubokou a komplexní chuť. Často se používají společně k ochucení masových, zeleninových a rýžových pokrmů.

 1. Chilli papričky a chilli pasta

Pro milovníky pálivých jídel jsou chilli papričky a chilli pasta nepostradatelné. Dodávají pokrmům výraznou pikantnost a hloubku chuti. Různé druhy chilli past, například sambal oelek nebo gochujang, jsou základem mnoha asijských receptů.

Základní techniky

 1. Smažení (rychlé opékání)

Stir-fry je technika rychlého opékání na vysokém žáru, často ve woku. Smyslem je rychle promíchat suroviny, aby se rovnoměrně opekly a zachovaly si svou strukturu a chuť. Je důležité mít všechny suroviny připravené a nakrájené ještě před začátkem vaření, protože proces je velmi rychlý.

 1. Dim sum

Dim sum je tradiční čínská technika přípravy malých porcí jídla, které se často podávají v parních hrncích. Mohou to být různé knedlíčky, závitky a malé koláčky plněné masem, zeleninou nebo mořskými plody. Klíčovou technikou přípravy pokrmů dim sum je vaření v páře.

 1. Příprava sushi

Sushi je umění, které vyžaduje přesnost a trpělivost. Základem je kvalitní rýže, která se dochucuje rýžovým octem, cukrem a solí. Poté se přidávají různé náplně, jako jsou syrové ryby, zelenina a mořské plody. Technika svinování listů nori s rýží a náplní je klíčem k dosažení správné struktury a chuti sushi.

 1. Tempura

Tempura je japonská technika smažení, při níž se ingredience obalí v lehkém těstíčku a poté se rychle usmaží v horkém oleji. Výsledkem je křupavý a lehký povlak, který zachovává chuť a strukturu vnitřních ingrediencí. Často se používá zelenina, mořské plody nebo tofu.

 1. Kvašení

Kvašení je proces, který se používá k přípravě mnoha asijských pokrmů, jako je kimči, miso nebo natto. Tento proces nejen prodlužuje trvanlivost potravin, ale také zvyšuje jejich nutriční hodnotu a chuť. Například kimči je fermentované zelí s kořením a česnekem, které je základem korejské kuchyně.

 1. Gril na dřevěné uhlí

Grilování na dřevěném uhlí je oblíbené v mnoha asijských zemích, zejména v Japonsku a Koreji. Použití dřevěného uhlí dodává pokrmům jedinečnou vůni a chuť. Typickým příkladem je japonské yakitori nebo korejské bulgogi, kde se maso a zelenina grilují na malých špejlích.

Praktické tipy pro začátečníky

 1. Začněte s jednoduchými recepty

Pro začátek si vyberte jednoduché a rychlé recepty, abyste získali jistotu při používání nových ingrediencí a technik. Mohou to být například jednoduché smažené pokrmy nebo základní závitky sushi.

 1. Investujte do kvalitních nástrojů

Kvalitní nástroje, jako je ostrý nůž, pánev wok nebo bambusový pařák, vám přípravu asijských jídel výrazně usnadní. Investice do těchto nástrojů se vám vrátí v podobě pohodlnější a rychlejší přípravy jídla.

 1. Experimentujte s příchutěmi

Nebojte se experimentovat s různými chutěmi a kombinacemi ingrediencí. Asijská kuchyně je velmi flexibilní a nabízí velký prostor pro kreativitu. Vyzkoušejte nové kombinace koření, omáček a příloh.

 1. Učte se z tradičních zdrojů

Sledujte autentické asijské kuchařky, videa a blogy, kde najdete spoustu cenných rad a postupů přímo od odborníků. Tradiční recepty vám poskytnou pevný základ, na kterém můžete stavět.

 1. Spojení s komunitou

Zapojte se do místních nebo online komunit zaměřených na asijskou kuchyni. Komunikace s dalšími nadšenci vám může přinést nové nápady, inspiraci a podporu při vašem kulinářském dobrodružství.

Asijská kuchyně nabízí nekonečné možnosti a výzvy pro každého kuchaře. S trochou přípravy a odhodlání můžete začít vytvářet autentické a chutné asijské pokrmy ve své vlastní kuchyni. Přejeme vám mnoho úspěchů a dobrou chuť!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz